Trwa ładowanie...

Toksyny w lakierach do paznokci. Mogą powodować raka i problemy z płodnością

Naukowcy biją na alarm. Niektóre lakiery do paznokci mogą być bardzo silnie toksyczne. Badania wykazały, że mogą powodować rozwój nowotworów, niepłodność i wiele dolegliwości kobiecych.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

spis treści

1. Toksyczny skład lakierów do paznokci

Harvardzcy badacze ostrzegają: skład lakierów do paznokci co najmniej niepokoi.

Zbadano 40 różnych lakierów od 12 producentów, których nazwy nie padają w raporcie. Wybrano lakiery w najpopularniejszych kolorach: czerwonym i różowym.

Wyniki są zatrważające. Toluen, formaldehyd, ftalan dibutylu lub ich substytuty dodawane do produkcji lakierów, mogą szkodliwie wpływać na mózg, powodować zaburzenia płodności, uszkadzać nienarodzone płody i prowadzić do rozwoju nowotworów.

2. Trucizny w lakierach do paznokci

Unia Europejska w roku 2004 zakazała stosowania niektórych chemikaliów w produkcji lakierów do paznokci, ale w rezultacie zastąpiono je tylko innymi środkami, które również mogą szkodzić.

Natomiast w USA nadal te preparaty pozostają w obiegu, gdyż można tam wprowadzać do sprzedaży środki zanim zostanie udowodniony ich wpływ na ludzi.

Triphenyl phosphate, znany jako TPHP, pojawia się w nawet teoretycznie nietoksycznych lakierach do paznokci.

Środki te mogą powodować wiele problemów zdrowotnych u kobiet:

"Ze względu na niewielką standaryzację lub weryfikację oświadczeń [na etykietach lakierów - przyp.red.] konsumentom i pracownikom salonów kosmetycznych trudno jest dowiedzieć się, co te etykiety naprawdę znaczą dla zdrowia" - mówi dr Anna Young, autorka badań z Harvardu.

"Musimy zająć się szkodliwymi chemikaliami nadal obecnymi lub dodanymi jako substytuty" - podkreśla naukowiec.

3. Toksyczne substancje w kosmetykach

Zauważono podobnie szkodliwe środki, m.in. ftalany, także w preparatach służących do prostowania włosów. Ftalan dwu-2-etyloheksylu DEHP może unosić się w pomieszczeniach nawet przez 2 lata, co naraża nie tylko osoby, które z nich korzystają, ale również pracowników i innych klientów zakładów fryzjerskich lub kosmetycznych. Ich stosowanie może skutkować:

Naukowcy ostrzegają, że szkodliwe mogą być również kosmetyki do makijażu oraz pielęgnacji twarzy i ciała. Ich stosowanie może wypływać na gospodarkę hormonalną, co skutkuje nadmiernym stężeniem hormonów żeńskich, takich jak estrogen i progesteron, jak zauważyli badacze z George Mason University w stanie Virginia. Skutki nadmiaru estrogenów to m.in. rozwój mięśniaków, zespół policystycznych jajników, nietypowe krwawienia z pochwy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.